Mudra Nedir? Mudraların Dünyası

Mudra Nedir? Mudraların Dünyası

Nui Yoga tarafından tarihinde gönderildi

Sanskritçe’de “mühür” anlamına gelen mudra kelimesini daha önce hiç duydunuz mu? Birçoğunuzun yönelttiğimiz soruya hayır diyeceğini tahmin ediyoruz. Çünkü mudralar meditasyon gibi düşünme teknikleriyle ilgilenen çoğu kişi için çok önemli olsa da; kavramın ne olduğuna dair çoğu kişi fikir sahibi değil. Biz de bu farkındalıkla hazırladığımız içerikte mudraların gizem dolu dünyasını sizlere aktaracağız. 

Mudra Nedir?

En basit tanımıyla mudra, Budizm’de ve Hinduizm’de yer alan mistik el hareketlerinin genel ismidir. Aslında bazı mudralar tüm bedeni içeren jestler olsa da; geneli el parmaklarını içerdiği için mudra, mistik el hareketlerinin genel bir adı olmuştur. Kavramı detaylandıracak olursak; ellerde bulunan çizgilerin ve parmaklarda yer alan boğumların her biri insanın zihninin ya da vücudunun farklı bir refleks bölgesini temsil etmektedir. İnsanlar da mudralar ile ellerinde yer alan farklı kısımları birleştirerek; vücutlarının seçili bölgelerinin etkileşime girmesini sağlarlar. Bu etkileşim özellikle sindirim sistemi üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Kısacası insanlar bugüne dek kullanılagelen mudraları keşfedip yalnızca ellerini kullanarak sakinleşebilir; daha sağlıklı olabilir ya da bedenini ferahlamış hissedebilir.

Mudraların ne olduğunu keşfettiğimize göre içeriğimizin sıradaki bölümünde sıklıkla kullanılan mudraların hangi anlamlara geldiğini de öğrenelim.

Parmaklar ve Anlamları

Yogilere göre başparmak toprak elementiyle doğrudan ilişkilidir. İşaret parmağı metalle ilişkilendirilirken; orta parmak ateş elementiyle ilgilidir. Yüzük parmağı tahtayı ve serçe parmak da suyu simgelemektedir. 

Tüm bu parmaklar ve simgeledikleri elementler arasındaki bağları aşağıda tanıtılan mudra örneklerinde görmeniz mümkündür. 

Mudra Hareketleri

Bilgi Mudrası (Gyan Mudra)

Hemen hemen herkesin bildiği mudranın ismi Gyan Mudra’dır. Başparmak ucunun işaretparmağı ucuna bastırılmasıyla tam olan bu mistik el hareketi, parmakların kesiştiği yerde oluşturduğu enerjiyle hipofiz bezinin daha çok çalışmasını sağlar. Uykusuzluğa iyi gelen bu mudra, aynı zamanda içinde bulunulan ana konsantrasyonu da artırıyor.

Dünya Mudrası (Prithvi Mudra)

Görselde de görülebileceği gibi yüzük parmağının ucunun başparmağın uç kısmına bastırılmasıyla tamam olan mudranın ismi Prithvi Mudra’dır. İnsanın dünyada var olma yolculuğunda karşılaştığı fiziksel ve duygusal zayıflıkları azalttığı için Dünya Mudrası olarak addedilen mistik hareket, aynı zamanda cilde de iyi gelir. Kendinizi kötü hissettiğiniz her an Prithvi Mudra’nın gücünden yararlanabilirsiniz. 

Su Mudrası (Varuna Mudra)

Serçe parmak ve başparmağın uçlarının birbirine değdirildiği, diğer 3 parmağın ise dik tutulduğu mudranın ismi Varuna Mudra’dır. Bu mudrayı gün içinde 3 kere 15 defa tekrarlayarak regl düzensizlikleriyle ve hormonal bozukluklarla savaşabilirsiniz.

Hava Mudrası (Vayu Mudra)

Başparmak ile kıvrılmış olan işaretparmağının ortasına bastırılmasıyla yapılan mudranın sabırsızlık ve kararsızlık hallerini minimize etmekte oldukça yararlı olduğu bilinmektedir.

Mudralarla Şifa

Bugüne dek mudralarla ilgili değinilen en önemli nokta; mudraların bedenin tamamını kapsayan yoga hareketleriyle birlikte uygulandığında daha çok verimli olacağıdır. Mudrayı yoganın önemli bir destekleyicisi olarak gören kişilerden kavramı “Parmak Yogası” olarak isimlendirenler de vardır. Bu kişilerden biri de ünlü Mudralarla Şifa: Parmak Yogası kitabının yazarı Gertrude Hirschi’dir. Yazarın 2002 yılında yayınladığı 226 sayfalık kitap, mudraların özelliklerine ve hangi mudranın bedenimizin hangi bölümünü etkilediğine dair önemli bir rehber niteliğindedir. Ellerin bedeni ve zihni yansıtan birer ayna olduğu fikrinden yola çıkılan kitapta Hirschi, mudraların kişisel gelişim yolculuğumuzda bu mistik el hareketlerinden nasıl yararlanmamız gerektiğini uygulamalı olarak göstermiştir. 

Sizler de mudraların gücünü deneyimlemek isterseniz ve sadece “parmak yogası” ile hayatınızı nasıl daha kaliteli kılabileceğinizi öğrenmek isterseniz “Mudralarla Şifa” kitabını okumalısınız. 

Mudraların hikayeleri ve özellikleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi… Eğer siz de kendinize yoga yapacak kadar çok zaman ayıramıyorsanız ilk etapta mudralarla arınmayı; yenilenmeyi ve tazelenmeyi deneyebilirsiniz.

← Daha eski yazı Daha yeni yazı →

Blog

RSS

Etiketler

Yoga Felsefesi; 8 Temel Basamağı
YOGA

Yoga Felsefesi; 8 Temel Basamağı

Nui Yoga Tarafından Nui Yoga

Yoga, hem beden hem de zihin sağlığını geliştirmek için kullanılan kadim bir pratiktir. Yüzyıllar boyunca yoga, sadece fiziksel duruşları değil, aynı zamanda ruhsal ve zihinsel...

Daha fazla oku
Tatilde Rutininizi Bozmadan Yogaya Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

Tatilde Rutininizi Bozmadan Yogaya Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

Nui Yoga Tarafından Nui Yoga

Özellikle yaz geldiğinde biraz dinlenmek, kendimize ve sevdiklerimize zaman ayırabilmek, günlük akıştan biraz soluklanmak için en büyük tercihlerimizden birisi şüphesiz ki tatile çıkmaktır. İster deniz...

Daha fazla oku