Yoga Pozlarının Vücudunuzdan Sonra Ruhunuzdaki Etkileri!

Yoga Pozlarının Vücudunuzdan Sonra Ruhunuzdaki Etkileri!

Posted by Nui Yoga on

Gözleriniz kapalı, başınız yukarıda… Güneş bütün sıcaklığıyla tepede. Rahat yoga kıyafetlerinizi giymişsiniz. Ayaklarınız toprak ananın eşsiz enerjisiyle birleşmiş. Kollarınızı ve başınızı öne doğru uzatarak dünyayı, cennetleri ve nefes ile beslenen aradaki tüm hayat döngüsünü kucaklıyorsunuz.

Ve derin bir nefes! Güneşe selam olsun!

Az önce yoga pratiğinin en temel serilerinden biri olan Surya Namaskar’ a şahit oldunuz. Surya Namaskar, temelinde güneşe yapılan kutsal bir ibadet biçiminin vücut bulmuş halidir. Ancak sadece vücut bulmuş hali demek pekte yeterli olmayacaktır. Çünkü günümüzde yoga pratiğindeki hareketlerin vücudumuzu beslediği kadar ruhumuzu da etkilediği kanıtlanmış bir gerçek.

Surya Namaskar’ da olduğu gibi daha birçok pozisyonda yoganın zihnimize ne kadar iyi geldiğini görebilirsiniz. Depresyondan, kaygıya; stresten, uykuya kadar yoga bütün benliğimizi, bilincimizi ve bilinçaltımızı etkiler. 

Hadi o zaman, bu etkileri daha detaylı görelim!

Mutluluğun Anahtarı Yoga Mı?

Hayatımızda her zaman mutlu olmamız pek mümkün olmayabilir. Peki, neden mi ? Vücudumuzda serotonin, nam-ı diğer ‘’mutluluk hormonu’’ az salgılandığı zaman bedenimiz ve ruhumuz bizi depresyona ve mutsuzluğa iter. Mutsuz ve depresif olduğumuzda kendimizi güçsüz, zayıf ya da yorgun hissederiz. Ancak hayatınıza yogayı katarak bu duygu durumundan çıkabilir ve mutluluğun kilidini yoga ile açabilirsiniz! Yoga, uzmanlar tarafından da kabul edilmiş bir gerçekle depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı. Bunun sebebi ise yoganın, depresyonla ilişkili serotonin düzeylerini etkileyen kortizol düzeyini azaltabilmesi. Yoga ile düşüncelerinizi kontrol etmeye başlayabilir, vücudunuzda sağladığınız esneme kabiliyeti ile sizi mutsuz eden her şeyden uzaklaşabilirsiniz.


Sinir Yok, Stres Yok, Yoga Var!

Düşüncelerimiz arasında kaybolmaya başlayıp yorulduğumuz zaman stres yapabilir ve karşımıza çıkan durumlara sinirlenebiliriz. Yoğun bir iş hayatında, hızlı bir okul temposunda, kötü gittiğini düşündüğümüz ilişkilerimizde ya da baş edemediğimizi düşündüğümüz herhangi bir anda bu hisleri yaşamamız oldukça normal. Ancak sinir ve stres yönetimi yapamadığımızda en başta kendimize sonra çevremize zarar verebiliriz. Yoga ile bu zararı yok etmeniz mümkün! Özellikle stres yönetimi konusunda, bireysel stres yönetimi tekniklerinin çoğunu içinde barındırması sebebiyle yoga, sinir ve stresten uzaklaşmanızda etkin bir metot olacaktır.

Kaygıdan Kaçın, Yoga Sizi Yakalasın

Kaygı, insanın varoluşuna ilişkin özlerinden biridir. Sağlıklı kaygı, dikkatimizi toplamımıza ve motivasyonumuzu sağlamamıza yardımcı olur. Ancak bu kaygılar yaşamımızı ve zihnimizi olumsuz anlamda etkilemeye başlarsa ciddi problemlere dönüşebilir. Neyse ki yoga sayesinde kaygınızı kontrol edebilir ve içinizdeki gevşemeyi yaşayabilirsiniz! Nasıl mı? Yoga hareketlerinden Balasana ile başlayabilirsiniz mesela. Balasana pozuyla kaslarınızı gevşeterek omuzlardaki gerginliği yok edebilir ve omurgaya binen yükü azaltarak kaygınızı durdurabilirsiniz. Mistik el hareketleri mudralarla da bedeninizi ve zihninizi ferahlatabilirsiniz. Mudralar hakkında daha çok bilgi öğrenmek ve mudraların dünyası ile enerjinizi açığa çıkarmak istiyorsanız, Mudraların Dünyası İle Enerjinizi Açığa Çıkarın yazımızı okuyabilirsiniz.

İyi Bir Nefes, İyi Bir Uyku

Günümüz dünyasındaki metropol yaşam koşullarında bazen nefes almaya bile vaktimiz kalmazken uykumuza vakit kalmaması oldukça doğal! Uyku için ayırdığımız vakitlerde de kaliteli bir uyku uyuyamadığımızda her şey bizim için daha çok zorlaşabilir. Ancak uykumuzun kalitesini arttırmak bizim elimizde! Her gün tekrarlayacağınız kısa bir yoga pratiğiyle bile uykunuzdaki değişimi görebilirsiniz. Yoganın bizlere sunduğu nefes pratiklerini, esneme hareketlerini hayatınızın bir rutini haline getirdiğinizde çok daha mutlu ve huzurlu uyuyacağınızı garanti ediyoruz!

Yoganın saymakla bitmeyecek yararları varken, bizim sizin için derlediğimiz önemli başlıklar bunlar oldu. Ancak yoganın psikolojiye dair diğer sayısız etkisini görmek için Hayy'dan Hu’ya kitabını satın alabilir ve yoganın yarattığı bütün mucizeleri daha detaylı inceleyebilirsiniz. 

Yoga kim olduğunuz gerçeğini deneyimlemek için dinginliğe girmenin bir yoludur. Bu dinginlik yolunda varlığınızı, bedeninizi bulmanız; ruhunuzu keşfetmeniz dileğiyle!

← Older Post Newer Post →

Blog

RSS

Tags

Yoga Felsefesi; 8 Temel Basamağı
YOGA

Yoga Felsefesi; 8 Temel Basamağı

Nui Yoga By Nui Yoga

Yoga, hem beden hem de zihin sağlığını geliştirmek için kullanılan kadim bir pratiktir. Yüzyıllar boyunca yoga, sadece fiziksel duruşları değil, aynı zamanda ruhsal ve zihinsel...

Read more
Tatilde Rutininizi Bozmadan Yogaya Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

Tatilde Rutininizi Bozmadan Yogaya Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

Nui Yoga By Nui Yoga

Özellikle yaz geldiğinde biraz dinlenmek, kendimize ve sevdiklerimize zaman ayırabilmek, günlük akıştan biraz soluklanmak için en büyük tercihlerimizden birisi şüphesiz ki tatile çıkmaktır. İster deniz...

Read more