Yoga Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yoga Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Posted by Nui Yoga on

  • Ben hiç esnek değilim yoga yapamam ki! 
  • E zaten pilates var; fiziğim de gayet iyi.
  • Bizden geçti artık yoga!
  • Stüdyolar çok pahalı bu saatten sonra ne yapacağım yogayı?

Mı diyorsunuz? 

O zaman hazırlanın: yanlış algıları yıkıyoruz! Yoganın esneklikle ile ilgisi olmadığından; sadece fiziksel bir aktivite olmadığına; üstelik para harcamadan nasıl yoga yapabileceğinize daha birçok sorunuzun ve yanılgınızın cevabını bulacaksınız.

Unutmayın, dışarıdaki dünya, içinizdeki dünya değişmeden önce değişmeyecek. Bu yüzden ön yargılarınızı bir kenara bırakmalı ve gerçekleri öğrenmek, kendinizi bulmak için yazımızı okumalısınız!

Yeterince esnek değilim, yoga yapamam!

Çoğu insan, esnek olmadığı için yoga yapamayacağını düşünür. Ancak bu algı tamamen yanlıştır. Çünkü yoga yapmak için esnek olmak, daha önce spor yapmış olmak gibi temeller aranmaz.Yoga yapmak demek esnek olmak değildir; yoga vücudunuzu ve ruhunuzu keşfedeceğiniz keyifli bir yolculuktur! Yoganın zorlayıcı pozları olduğu gibi; bu aşamaya gelene kadar yapacağınız pratiklerle vücudunuzun geliştiğini; zorlandığınız ama yapmaktan pes etmediğinizde istediğiniz noktaya ulaştığınızı göreceksiniz. Yoga yapmak için ihtiyacınız olan şey esneklik değil;  vücudunuz ve aklınızdır.

Kaçmayın, korkmayın. Denemekten vazgeçmeyin ve başarıyı kucaklayın!

Yoga, kadınlar içindir!

Başlangıçta kas gücü gerektirmediği için yoga, birçok insan tarafından ‘’kadın uğraşı’’ olarak görülür. Ancak yoganın felsefesine ve derinine indiğinizde bu düşüncenin ne kadar yanlış olduğunu anlamanız pekte uzun sürmeyecek. Yoga, kelime anlamı olarakta birleşmeyi ve bütünleşmeyi ifade ederken; pratiğin uygulanmasında cinsiyet ayrımı yapmak doğru bir bakış açısı olmayacaktır. Yoga, binlerce yıl önce erkekler tarafından pratik edilen bir egzersiz olmakla birlikte günümüzde kadın- erkek farketmeksizin her insanın yapabileceği bir eylem. Aynı zamanda günümüzde daha çok kadınlar yoga yapıyor olsa da; en büyük yogiler genellikle erkek olmaktadır. 

Erkeklerin tercihlerinde ise yogaya çok sık rastlanmayabilir; erkekler sıklıkla fitness salonlarında ya da farklı egzersizlerle yalnızca belirli kas gruplarını çalıştırmayı tercih eder. Ancak kollarını, bacaklarını geliştiren erkekler duruşunu ve omurgasını ihmal edebilir. Dolayısıyla da vücut yanlış gelişebilir. Ancak yoga çalışmayan kasları bile çalıştırdığı için bütün vücudunuza iyi gelecek ve sizi dingin tutacak bir pratik.

Unutmayın, yoga herkes içindir!

Yoga sadece fiziksel bir aktivitedir!

Yoga vücudumuzu şekillendirebilir; kilo vermemize yardımcı olabilir ve evet esneklikte katabilir. Peki, bu kadar mı? Yoga fiziksel egzersizden çok daha fazlası, bir yaşam tarzıdır! Yoga sadece fiziksel pozları uygulamak değil, bir dikkat kesilme halidir. Yoga hayattaki her anımızı kapsayan bir farkındalık yaratmadır. Yoganın tek amacı fit olmak olmamalı; kendinizi keşfetmeyi ve bedeninizi tanımayı öğrenmelisiniz.

Yoganın zihnimize ve ruhumuza olan diğer sayısız etkisini görmek ve benliğinizi keşfetmek isterseniz Yoga Pozlarının Vücudunuzdan Sonra Ruhunuzdaki Etkileri yazımızı okuyabilir; kendinize daha da yaklaşmak için bu fırsatı değerlendirebilirsiniz!

Pilates ile yoga aynı şey!

Pilates bir egzersizdir. Yoga ise Hindistan kökenli bir felsefe sistemidir. Yogada ihtiyacınız olan tek şey vücudunuz ve nefesinizdir. Pilates için ise ekipmana ihtiyacınız vardır. Geleneksel yoga disiplinlerinde kullandığınız tek şey kendi vücudunuz ve nefesinizdir.  Fakat günümüzde başı ve boynu rahat tutmak için yoga matı, yoga battaniyesi, yoga kemeri gibi yardımcı ekipmanlar kullanılabilir. Pilateste ise bu çeşitlilik daha fazladır. Pilatesin birçok türünde ekipmansız hareket yapmanız mümkün bile değildir. 

Pilates bir spor, yoga ise bir yolculuktur!

Bu yaştan sonra yoga yapamam!

Yaş, kilo ve sağlık durumu ne olursa olsun herkese uygun bir yoga çeşidi mutlaka vardır. Önemli olan tek şey istemeniz ve size en uygun yoga çeşidini bulmaktır! İster ayakta, ister oturarak bile yapabileceğiniz yoga uygulamaları mevcut. Özellikle daha ileri yaşlarda yaptığınız yoga pratikleri 

günlük hayatınızı devam ettirebilmeniz için gereken enerji, fiziksel yeterlilik ve motivasyonu arttırmakta, sosyalleşmeniz konusunda da önemli rol oynayacak. Yaşınız ne olursa olsun yogaya başlayabilir; hem fiziksel hem ruhsal sağlığınız için önemli bir adım atabilirsiniz.

Yogaya başlamanızdaki engel yaşınız değil; siz olabilirsiniz!

Yoga çok pahalı!

Genelde yoganın pahalı bir pratik olduğu düşünülür. Eğitimlerin daha çok birebir ya da az kişiyle yapılmasından kaynaklı bu durum, normal. Ancak bilmeniz gereken bir şey var ki: yoga yapmak için ne pahalı ekipmanlara ne de bir stüdyoya ihtiyacınız var. İhtiyacınız olan tek şey kendini hazır hissetmek! Evdeki en rahat kıyafetleri üzerinize geçirin ve kendinize zaman ayırmanın keyfini çıkarın…

‘’Stüdyoya gitmeyeyim ama kendi stüdyomu kurayım; bir mat, biraz rahat kıyafetler, bir de çoraplarım yeter.’’ diyorsanız ; NuiYoga’ nın bütçenize en uygun ürünlerinden satın alabilir; en rahat şekilde yoga pratiğinize başlayabilirsiniz!

← Older Post Newer Post →

Blog

RSS

Tags

Yoga Felsefesi; 8 Temel Basamağı
YOGA

Yoga Felsefesi; 8 Temel Basamağı

Nui Yoga By Nui Yoga

Yoga, hem beden hem de zihin sağlığını geliştirmek için kullanılan kadim bir pratiktir. Yüzyıllar boyunca yoga, sadece fiziksel duruşları değil, aynı zamanda ruhsal ve zihinsel...

Read more
Tatilde Rutininizi Bozmadan Yogaya Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

Tatilde Rutininizi Bozmadan Yogaya Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

Nui Yoga By Nui Yoga

Özellikle yaz geldiğinde biraz dinlenmek, kendimize ve sevdiklerimize zaman ayırabilmek, günlük akıştan biraz soluklanmak için en büyük tercihlerimizden birisi şüphesiz ki tatile çıkmaktır. İster deniz...

Read more