Evde Yoga Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Yoga Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Posted by Nui Yoga on

Yoganın kişinin daha kaliteli yaşamasını; evreni anlamlandırmasını; dengeyi keşfetmesini ve bedensel olarak kendini daha iyi bir noktaya taşımasını sağlayan bir yaşam tarzıdır. Çoğu kişi her ne kadar yoganın stüdyolarda yapıldığını düşünse de; ev ortamında yoga yapan kişilerin sayısı da bir hayli çoktur. Bugün bu yazımızda sizlere evde yoga yaparken herhangi bir sakatlık yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken etmenleri ve sahip olmanız gereken yoga malzemelerini anlatacağız. 

İsterseniz öncelikle evde yoga yapmanız için gerekli malzemelerin neler olduğunu ele alalım.

Evde yoga yapmak için gereken en önemli kavramlardan ilki güvendiğiniz bir hocanın anlatımını ve yapmak istediğiniz yoga türünün uygulamasını içeren bir video seçmek olacaktır.  Çünkü yoga oldukça detay içeren bir yaşam tarzıdır ve bu yaşam tarzıyla ilgili hareketleri birinin önderliği olmadan doğru uygulamakta zorluk çekme olasılığınız çok yüksektir. Yoga stüdyolarındaki yoga hocaları size hareketleri göstermenin yanı sıra bu hareketleri doğru uygulayıp uygulayamayacağınızı da gözlemlemek için vardır. Siz de doğru video seçimiyle evde kendi hocanız varmışçasına bir yoga deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca eğer ki ilk kez evde yoga yapacaksanız seçeceğiniz yoga türünün Hatha yoga olmasını öneririz. 

Evde Yoga Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Yaşamınızı değiştirmek, kendinizi yenilemek ve farkındalığınızı artırmak için yoga yapmaya karar verdiniz. Fakat bir yoga atölyesine gidecek ne vaktiniz var ne de maddi gücünüz… Bu nedenle siz de evde yoga yapacaksınız. Çıktığınız yolculukta mutlaka sahip olmanız gereken yoga malzemesi yoga matıdır. 

Yoga Matı Ne İşe Yarar?

Yoga yaparken sert zeminle doğrudan temas etmenizi engelleyen yoga matı bu sayede yüzeydeki bozuklukları hissetme oranınızı azaltır. Bozukluklar sizi rahatsız edemediği için de kendinizi yogaya iyice odaklayabilirsiniz. Ayrıca matlar kaymayı minimize eden kumaşlardan yapıldığı için yoga sırasında kayarak yere düşme olasılığınız azalacaktır. Bu sayede sakatlık olasılıklarından korunarak yoga yapmanız mümkün olacaktır. Evde yoga yaparken yanınızda bir yoga eğitmeni olmayacağı için kendinizi daha çok koruma altına almanız gerekmektedir. Bu nedenle de yoga matı almayı asla ihmal etmemelisiniz. Yoga matı ile ilgili daha çok bilgiye ulaşmak için Yogaya Başlayanlarda Mutlaka Bulunması Gereken Eşyalar” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Evde yoga yaparken özellikle Yin yoga pozisyonlarını denerken vücudunuzu zorlayarak onu incitme olasılığınız oldukça yüksektir. Bu nedenle zorlayıcı yoga pozisyonlarında destekleyici bir ürün kullanmalısınız. Bedeni desteklemeyi sağlayan yoga malzemesinin adı yoga bolsterdır.

Yoga Bolster Ne İşe Yarar?

Yoga ile dengeyi bulmaya çalışırken bedenin sağlığının kaybedilmesi olabilecek en korkunç senaryolardan biridir. Bu nedenle yoga esnasında gerekli pozisyonlarda beden kesinlikle desteklenmelidir. Yoga bolsterlarla sırtınızı, boynunuzu, belinizi ve başınızı destekleyebilirsiniz ve bu bölgeleri destekleyerek sakatlık olasılıklarını azaltabilirsiniz.

Gelelim evde yoga yaparken dikkat etmeniz gerekenlere…

Evde Yoga Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Yogayı sürekli olarak aynı yerde yapın. Çünkü zihin rutinlere alıştı mı yaptığı işe kendini daha çok odaklayabilir. Yani sürekli olarak yoga yaptığınız alanı değiştirmezseniz zihniniz yoga yapacağı alanı içselleştireceği için kendisini yoga yapmaya daha çok odaklayabilecektir.
  • Yoga yaparken tek bir videoya uzun süre bağlı kalmamalısınız. Bunun yerine çeşitli farklı hocaların anlatımlarının olduğu videoları izleyerek daha çok poz denemeli; bedeninizi farklı şekillerde de arındırmalısınız. 
  • Yoga bir arınma, bir aydınlanma, bir keşfetme yolculuğudur. Bu yolculuğa tek başınıza çıkın. Yani siz yoga yaparken evin boş olmasına özen gösterin. Böylelikle kendinizi daha iyi dinleyebilirsiniz. Kendinizi daha iyi dinlemeniz de yoga deneyiminizin daha başarılı olacağı anlamına gelmektedir. 
  • Yoga yaptığınız zeminin parke olmasına dikkat edin. Çünkü matınızı parke zeminin üzerine serdiğinizde oluşan dengeli yüzey daha keyifli yoga yapmanızı sağlayacaktır.
  • Yoga yaparken bedeniniz hareket halinde olduğu için susamanız ve terlemeniz çok olasıdır. Havlunuzu ve suyunuzu yanına alarak bu ihtiyaçlarınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Hem matınızdan kalkmanıza gerek olmayacağı için de yoga yapmaya hemen dönebilirsiniz.
  • Yoga yapmayı bir süreklilik haline getirmeye çalışın. Çünkü sürekli olarak yoga yaparsanız kendinizi daha arınmış ve keşfetmiş hissedebilirsiniz.

Evde yoga yapmak da yukarıda anladığımız kurallara uyuldu mu ve açıkladığımız yoga malzemelerine sahip olundu mu oldukça kolay aslında… Söz konusu yoga olduğunda önemli olan tek şey sizin bu yaşam tarzına uygun yaşamaya başlama isteğiniz… 

← Older Post Newer Post →

Blog

RSS

Tags

Yoga Felsefesi; 8 Temel Basamağı
YOGA

Yoga Felsefesi; 8 Temel Basamağı

Nui Yoga By Nui Yoga

Yoga, hem beden hem de zihin sağlığını geliştirmek için kullanılan kadim bir pratiktir. Yüzyıllar boyunca yoga, sadece fiziksel duruşları değil, aynı zamanda ruhsal ve zihinsel...

Read more
Tatilde Rutininizi Bozmadan Yogaya Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

Tatilde Rutininizi Bozmadan Yogaya Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

Nui Yoga By Nui Yoga

Özellikle yaz geldiğinde biraz dinlenmek, kendimize ve sevdiklerimize zaman ayırabilmek, günlük akıştan biraz soluklanmak için en büyük tercihlerimizden birisi şüphesiz ki tatile çıkmaktır. İster deniz...

Read more